Podobně jako únor byl i březen těžkým měsícem pro trhy. Index S&P 500 průměrně každý druhý den změnil hodnotu o více než jedno procento a celkově za březen ztratil 2,7 %. Podobnou ztrátu zaznamenal i NASDAQ (- 2,88 %). Průmyslový index Dow Jones klesl výrazněji, a to o 3,7 %.
Zhodnotit míru, jakou se konkrétní události podílely na pohybu trhu v určitý den, je téměř nemožné, nicméně obecné zhodnocení reálné je. Vcelku jednoznačně přispěly k poklesu trhu debaty o zavedení nových cel, strach z náhlého zvýšení volatility či možná regulace technologického sektoru.
Diskuse nad zavedením cel začala právě minulý měsíc, kdy prezident Trump oznámil plány ohledně uvalení daně na ocel a hliník importované do USA. Takové opatření by se dotklo hlavně Číny, jež je největším importérem daných komodit do Spojených států. Nedlouho na to Trump hrozil zavedením cla i na elektroniku. Čína reagovala možným zavedením tarifů kupříkladu na americká auta, sóju či víno. Hrozby o zavedení cel ze strany USA se dotkly nejen trhu jako celku, ale zejména potom společností, které ve velkém využívají ocel a hliník ve výrobě, což jsou například výrobci automobilů či letadel. Výrazný pád zažil trh 22. a 23. března, celkově přibližně o 4,5 %. Právě v té době bylo oznámeno, že by se uvalená cla dotkla čínského zboží v hodnotě 60 mld. USD, což pro srovnání tvoří jednu osminu veškerého importu z Číny do USA.
Dalšími špatnými zprávami pro trh byly události z technologického sektoru. 23. března havaroval Model X společnosti Tesla se smrtelným zraněním. Bylo prokázáno, že v době nehody řídilo vozidlo bez zásahu řidiče. V průběhu následujících pár dní poklesla cena akcií Tesly o 17 %. O dva dny dříve zabilo samořiditelné auto společnosti Uber ženu na přechodu. Krom toho Trump oznámil, že se soustředí na omezení růstu Amazonu, který ničí konkurenci a v dlouhodobém horizontu bude potřeba jeho monopolní postavení tlumit. V reakci na to klesla cena akcií Amazonu o 5 %. Nejvýraznější zprávou však byla informace, že Facebook umožnil únik osobních dat osmdesáti milionů uživatelů sítě. To způsobilo pokles ceny jeho akcií o 20 %. CEO společnosti Mark Zuckerberg za únik dat převzal zodpovědnost a souhlasil s plány na budoucí lepší ochranu osobních údajů.
Z makroekonomických ukazatelů nezaměstnanost zůstává již několikátý měsíc v řadě na úrovni 4,1 %, nová pracovní místa zažívají mírný útlum a růst mezd nebyl tak výrazný, což pomohlo zmírnit očekávání růstu inflace. Tržní riziko roste, a to zejména kvůli vyšší volatilitě a také vyšším úrokovým mírám. Vyšší úrokové míry způsobí snížení marží a zároveň zvýšení splátek dluhů, čímž celkově sníží profitabilitu společností, jejich hodnotu a ve výsledku klesnou i ceny akcií. Částečně by takový vývoj mohl být kompenzován nižším zdaněním, které by mohlo zvýšit prostředky na investice.
US Dollar Indexs: -0,48 %
Ropa Brent: + 0 %
Zlato: + 0,63 %
Stříbro: -0,32 %
Změna tržních indexů za měsíc březen 2018 a jejich hodnota ke konci měsíce:
S&P 500: -2,69 %; 2640,87
Dow Jones: -3,7 %; 24103,11
NASDAQ: -2,88 %; 7063,44
Volatilita:
Průměrná hodnota indexu ^VIX za měsíc březen 2018: 19,06
Změna průměrné hodnoty oproti minulému měsíci: -13,43 %
Růst volatility za měsíc březen 2018: + 0,6 %
Měnové páry k 1. 4. 2018:
USD/CZK: 20,573
EUR/USD: 1,231
EUR/CZK: 25,368