Duben byl pro akciové trhy spíše pozitivní. Index S&P 500 si připsal 2,56 %, čímž se dostal na hodnotu z prosince 2017. Obdobný růst zažily i indexy DJI a NASDAQ. Volatilita na trhu zůstává stále relativně vysoká, přestože se její průměrná denní hodnota snížila o 4 % oproti předcházejícímu měsíci.
Dokud se volatilita drží na přiměřené hodnotě, nejde o nic znepokojujícího a vyšší výkyvy lze využít pro vyšší efektivitu technického zpracování pozic, nicméně nesmíme opomenout, že kontemporární korelace mezi mírou volatility a tržní návratností je dlouhodobě negativní, a tak s vyšší volatilitou přicházejí častěji negativní návratnosti.
Největší výkyv zažily trhy na začátku dubna, kdy investoři začali brát vážně hrozby obchodní války mezi USA a Čínou, jež zahýbaly tržními cenami již v březnu. Stalo se tak po projevu Donalda Trumpa 6. dubna, ve kterém obhajoval své postoje vůči tarifům. Po uzavření trhů se index S&P 500 propadl o více než 2 %. O 4 dny později, kdy napětí mírně povolilo, trhy naopak rostly o necelá 2 %.
Makroekonomické ukazatele se drží na dobrých úrovních. Nezaměstnanost ještě více poklesla, což značí, že se trhům v krátkodobém horizontu bude dařit. Anualizované HDP pro první kvartál 2018 činilo 2,3 %, přičemž očekávání byla na úrovni 2,0 %. Přestože jde o pokles oproti hodnotě z posledního kvartálu roku 2017, u růstu HDP se projevuje silná sezónnost, kdy zejména v prvních kvartálech bývá růst nižší (Q1 2017: 1,2 %; Q1 2016: 0,6 %). Úroveň růstu HDP lze tedy brát spíše pozitivně, mimo jiné i proto, že podniková i spotřebitelská nálada se drží vysoko a očekává se, že snížení daní, které vstoupilo v platnost na začátku ledna, se projeví až v kvartále druhém.
Tématem se rovněž staly úrokové míry, jež Fed v březnu poprvé v tomto roce navýšil. V dubnu se ještě více začalo řešit, kolik dalších navýšení lze v tomto roce očekávat. Aktuálně se počítá se 3-4 růsty celkově během roku, přičemž podle očekávání je pravděpodobnost, že budou 4 navýšení, 37 %. To, co však ovlivňuje růst úrokových měr, je zejména inflace, jejíž úroveň je jedním z cílů měnové politiky Fedu. Pokud se inflace příliš zvýší (nad aktuálně cílená 2 %) vzroste i pravděpodobnost dalšího růstu úrokové míry. To je dáno tím, že úroková míra je brána jako cena peněz. Pokud jsou peníze dražší, nebo-li úrokové míry vyšší, není tak snadné na peníze dosáhnout (veškeré půjčky jsou dražší) a tím se sníží poptávka po penězích. Snížená poptávka po penězích značí jejich relativní dostatek a tím pádem není nutné zvyšovat spotřebitelské ceny, jelikož množství peněz na jejich nákup je dostačující. To zpomalí inflaci. Zaměříme li se na nejsledovanější úrokové míry, tak jde o ty na desetiletých státních dluhopisech. Je to dáno tím, že je na nich vázáno velké množství podnikových i spotřebitelských úvěrů včetně hypoték. A opět platí, že takové zvýšení může jak zpomalit společnosti kvůli vyšším nákladům na kapitál, tak omezit spotřebitele ve spotřebě.
US Dollar Indexs: +1,55 %
S&P GSCI: + 6,77 %
Zlato: -2,1 %
Stříbro: -1,73 %
Změna tržních indexů za měsíc duben 2018 a jejich hodnota ke konci měsíce:
S&P 500: + 2,56 %; 2648,05
Dow Jones: + 2,19 %; 24163,15
NASDAQ: + 2,86 %; 7066,27
Volatilita:
Průměrná hodnota indexu ^VIX za měsíc duben 2018: 18,27
Změna průměrné hodnoty oproti minulému měsíci: -4,16 %
Růst volatility za měsíc duben 2018: -32,56 %
Měnové páry k 1. 5. 2018:
USD/CZK: 21,416
EUR/USD: 1,199
EUR/CZK: 25,681