V průběhu ledna se trhům dařilo dobře a to i navzdory zvýšené volatilitě ke konci měsíce. Výrazný nárůst 25 % zaznamenala společnost AMD, Amazon si připsal 22 % a PayPal 15,5 %. Důvodů, proč Amazon rostl, je vícero, ale zejména jde o další rozšíření vlastní dopravní služby, s níž Amazon vytváří konkurenci pro společnosti FedEx či UPS.
Ačkoli oficiálně chce jen zaplnit nově vzniklé mezery na trhu, názory finančního světa mluví spíše o postupném získávání tržní nadvlády. Další novinkou Amazonu v průběhu celého ledna bylo zpřístupňování relativně velkého množství online kanálů, seriálů a filmů pro předplatitele služby Amazon Prime.
Další novinkou bylo oznámení Berkshire Hathaway (Warren E. Buffett), Amazonu (Jeff Bezos) a JPMorgan Chase (Jamie Dimon), že se společně chystají vytvořit systém zdravotní péče pro svoje zaměstnance. Důvodem je neefektivnost státního zdravotnictví, které podle těchto firem dává ruce pryč od důležitých a složitých problémů. Jak bude výsledná spolupráce probíhat není zatím jasné, s podobnou výzvou přišly již dříve společnosti Caterpilar a Walmart, ovšem bez valného úspěchu. Pokud by se vize těmto třem společnostem podařila uskutečnit, znamenalo by to revoluci v poskytování zdravotní péče a mělo by to výrazné důsledky pro společnosti z různých odvětví, zejména potom pojišťovny a farmaceutické firmy. Výsledkem tohoto oznámení byl pokles cen akcií společností ze sektoru zdravotnictví. To nám připomíná, že diverzifikace napříč sektory hraje svoji roli.
Ekonomickému růstu pomohla i velmi nízká nezaměstnanost, která se od října beze změny drží na hodnotě 4,1 %. Budeme-li předpokládat, že se trend snižování nezaměstnanosti zastavil a bude se nějakou dobu pohybovat okolo zmíněné hranice, pak z historického hlediska lze začátek případné budoucí recese či přímo krize očekávat zhruba rok po změně trendu. Z tohoto zjednodušeného pohledu by nedávná únorová korekce mohla být brána jako varovný signál do budoucna.
Výrazný nárůst zaznamenaly dlouhodobé úrokové míry: desetiletým státním dluhopisům stoupla návratnost z 2,40 % na 2,72 %. Krátkodobé míry rostly také, nicméně výrazně méně. Tento vývoj reflektuje růst ekonomiky a očekávání vyšší inflace. V průběhu ledna vzrostly spotřebitelské ceny o 0,5 % namísto původně očekávaných 0,3 % a meziročně tak inflace činila uspokojivých 2,1 %. Rostoucí ceny snižují kupní sílu každé jednotky měny, kterou spotřebitelé vlastní. Ceny vstupů rostou, spotřebitelé mohou méně koupit, příjmy a zisky klesnou a ekonomika se zpomalí. Vliv ale není tak jednoznačný a různé faktory se projevují ve výsledku jinak. Pokud bychom se pouze podívali z historického hlediska na porovnání míry inflace s reálnými návratnostmi akcií, tak největších zisků akciový trh dosahoval v situacích, kdy se inflace pohybovala v rozmezí 2 - 3 %.
Úrokové míry Fed neměnil, ovšem jejich další růst je očekáván již v březnu. Ztrátu v hodnotě 2,28 % zaznamenal americký dolar. Celkově s rokem 2017 činí ztráta přibližně 13 %. To pomáhá americkým investorům, nicméně pro zahraniční je to spíše negativní zpráva.
US Dollar Indexs: -2,28 %
Ropa Brent: + 0 %
Zlato: + 2 %
Stříbro: + 0,86 %
Změna tržních indexů za měsíc leden 2018 a jejich hodnota ke konci měsíce:
S&P 500: + 4,75 %; 2823,81
Dow Jones: + 5,34 %; 26149,39
NASDAQ: + 5,77 %; 7411,48
Volatilita:
Průměrná hodnota indexu ^VIX za měsíc leden 2018: 11,06
Změna průměrné hodnoty oproti minulému měsíci: + 7,27 %
Růst volatility za měsíc leden 2018: + 38,59 %
Měnové páry k 1. 2. 2018:
USD/CZK: 20,148
EUR/USD: 1,251
EUR/CZK: 25,204