Zatímco prosinec minulého roku byl plný zklamání při pohledu na celosvětový pokles trhů, leden byl pravým opakem. Dow Jones si připsal 7,2 %, S&P 500 7,9 % a podobně jako v prosinci evropský DAX poklesl méně než americké indexy, tak si v lednu připsal také méně, a to ”jen” 5,8 %.
Nejvíce trhy rostly po oznámení Jerome H. Powella 4. ledna, že by Fed mohl výrazně snížit růst úrokových měr, pokud by to bylo nezbytné, a oznámení FOMC 30. ledna o zachování úrokového pásma. FOMC rovněž naznačila, že další růst není pravděpodobný. Vyjádření Fedu taktéž korespondují s vývojem spotřebitelských cen, jejichž růst se snížil z 2,1 na přibližně 1,8% p.a.
Makroekonomické zprávy byly většinou pozitivní. Shutdown vlády neměl zásadní negativní dopady, což potvrdil lednový report zaměstnanosti. Mimo zemědělství našlo práci více než dvojnásobné množství lidí oproti očekávání, což značí stále silnou poptávku po práci. Podobně dobře na tom byla i průmyslová data. Nezaměstnanost sice mírně vzrostla, nicméně zásadně se trend prozatím nemění.
Shutdown byl ukončen 25. ledna, kdy Trump souhlasil s třítýdenním rozpočtovým plánem, který nakrátko umožnil financování vládních institucí. V pátek 15. února nicméně lhůta končí, a pokud se Republikání s Demokraty nedohodnou, přijde další shutdown. Za uzavřením vládních účtů stojí zejména blokování rozpočtu Trumpem, který se usilovně snaží o získání prostředků na stavbu hraniční zdi s Mexikem, jelikož právě ona byla jeho hlavním předvolebním slibem a nemalou část voličů na ni nalákal. Pokud by peníze na zeď nedostal, mohlo by se snadno stát, že by nevyhrál volby v příštím roce.
Leden je také typickým měsícem, kdy společnosti reportují své výsledky. Ve spoustě případů předčily původní očekávání, což se také projevilo na růstu cen. Zde je dobré si připomenout, že trhy reagují zpravidla na neočekávané události a naopak očekávané výsledky tržní výkyv nezpůsobí. Celkově své výsledky reportovala více než polovina společností z indexu S&P 500 a téměř dvě třetiny z nich byly nad očekáváními. Největší nárůst zaznamenaly společnosti, které patří mezi volatilnější tituly, například AMD (+22,38 %), nebo 3D Systems (+ 19,42 %) a také společnosti z finančního sektoru: Citigroup (+20,99 %), Goldman Sachs (+19,23 %), Bank of America (+16,53 %).
Je důležité si uvědomit, že silný propad v prosinci a nadprůměrný růst v lednu byly jenom krátkodobé výkyvy. Investor by se neměl nechat ovlivnit výkonností jediného měsíce nebo roku, ale vždy se koukat na své dlouhodobé cíle. Podíváme-li se na to, co by nám mohl následující rok přinést, uvidíme spoustu důvodů k optimismu stejně jako nikdy nemizející riziko recese. Dobře diverzifikované portfolio obsahující kromě akcií i další reálná aktiva, by v horizontu 15 let mělo přinést pozitivní návratnost. V historii se jen párkrát stalo, že by na takto dlouhém horizontu byly trhy v záporných hodnotách. Bylo to během 1. světové války a následující deprese počátku 20. let minulého století absorbující poválečnou pracovní sílu a změnu systému, poté se trhy dostaly v tomto horizontu do záporu v důsledku pádu trhů v roce 1929, v období 2. světové války a naposledy při ropných krizích 1973 a 1979.
Lze očekávat, že trhy budou pravděpodobně nadále ve větší míře nevyzpytatelné, a to z důvodu stále trvající obchodní války mezi USA a Čínou, u které zatím není žádná dohoda v dohledu.
Indexy
Vývoj indexů za poslední měsíc a jejich procentuální růst a vývoj indexu volatility VIX za poslední rok.
Měny
Kurzy jednotlivých měn k poslednímu dni minulého měsíce a půlroční vývoj nejsledovanějších párů.
Makra
Vývoj makroekonomických ukazatelů za poslední rok (Federální úroková míra, desetiletá breakeven inflace, nezaměstnanost a HDP) a jejich hodnota k poslednímu měsíci.