Americké ekonomice se v září dařilo. Nezaměstnanost se dostala na 49 leté minimum -3,7%, mzdy rostly nejrychleji od roku 2009, na trzích byla nízká volatilita… Zažíváme nejdelší, i když mírně pomalejší býčí trh v historii a hašteření okolo tarifů ovlivnilo spíše než domácí (americký) trh primárně trhy rozvíjející se – ceny na těchto trzích klesly zejména ze začátku září při zvýšené hrozbě zavedení dalších cel ze strany USA.
Zmíněný konflikt s tarify se nejvíce projevuje mezi Spojenými státy a Čínou, a přestože se může zdát, že má Čína silné páky, nemusí to bý tpravda. To naznačuje i snižující se kapitálová přiměřenost bank v Číně, čímž se komunistická vláda snaží nalít do ekonomiky peníze a podpořit tak růst v boji s USA. Oproti tomu Fed v průběhu měsíce zvýšil úrokovou sazbu z 2 na 2,25% a jde tak již o třetí a očekávané letošní zvýšení, jež pokračuje v přibržďování růstu.
Na rozdíl od USA, v Evropě je situace odlišná. Inflace postupně roste a pohybuje se nad hranicí 2%, přičemž ECB cílí pod tuto hranici. Tím vyvstávají otázky, zda nedojde k dřívějšímu růstu úrokových měr, než bylo původně očekáváno – tedy až na konci léta 2019.
15. září jsme si připomněli 10 let od krachu banky Lehman Brothers. Nízké úrokové míry způsobily, že si lidé půjčovali na spotřebu a instituce na spekulace. Chuť půjčovat si se výrazně snížila během hluboké recese, která poté následovala. Stále je ovšem aktuální otázka, do jaké míry a zda vůbec jsme se poučili z předchozích chyb.Banky aktuálně musejí dodržovat vyšší kapitálovou přiměřenost a vytvářet si tak “polštář” pro případné krizové období. Nicméně to platí spíše pro americké banky, naopak ty evropské se zdají být více náchylné k jakýmkoli výkyvům – příkladem jsou banky italské, které kupují spekulativní vládní dluh a i relativně malý tržní otřes pro ně může mít fatální následky. Chyby, jichž se finanční svět dopustil, pocházely z bankovního sektoru, avšak každý tržní otřes může mít odlišné příčiny. Ačkoli se zdá, že například Trumpovy protekcionistické praktiky nemají zásadní vliv, vše se může změnit, až přestanou účinkovat daňové úlevy a úrokové míry výrazněji přibrzdí ekonomiku.
I nadále rostou ceny ropy, což je způsobeno převážně výpadkem dodávek z Íránu kvůli sankcím a zVenezuely kvůli zhoršující se ekonomické situaci.
Z námi vybraných společností byla nejvýraznějším tahounem opět společnost AMD, která byla rovněž akcií s nejvyšší výkonností v indexu S&P500 za poslední rok. Za růstem společnosti stále stojí potenciál k získání většího tržního podílu v prodejích procesorových i grafických čipů na úkor Intelu. Září bylo i optimistickým měsícem pro společnost Activision Blizzard. Ta vydala 11. září nový díl hry Call of Duty se slibnými výsledky a během jediného dne si tak připsala více než 7%.
Naopak se nevedlo společnostem General Electric (-12,7%), Interactive Brokers (-11,7%), Western Digital (- 10,7%) a Nasdaq (-10,2%). General Electric se již delší dobu snižují aktiva a společnost se tak zmenšuje. V návaznosti na různé provozní problémy byl společnosti zhoršen kreditní rating a byla nucena vyměnit svého výkonného ředitele. Interactive Brokers mají nižší zisky i cash flow v posledních dvou kvartálech, což se již delší dobu projevuje na její výkonnosti. Oproti tomu pokles WDC se nezdá být podložen fundamentálními výsledky – společnost vykazuje již déle než dva roky stabilně rostoucí příjmy a forwardové P/E je rovno 5,23.
Indexy
Vývoj indexů za poslední měsíc a jejich procentuální růst.
Měny
Kurzy jednotlivých měn k poslednímu dni minulého měsíce a půlroční vývoj nejsledovanějších párů.
Makra
Vývoj makroekonomických ukazatelů za poslední rok (Federální úroková míra, desetiletá breakeven inflace, nezaměstnanost a HDP) a jejich hodnota k poslednímu měsíci.