Zlato zaznamenalo výrazné růstové momentum poté, co obchodníci hledali útočiště ve zlatě, protože ceny ropy v posledních dnech výrazně klesaly. Poptávka po bezpečných přístavech i nadále pokračuje, čímž ropný kolaps tento poptávka po bezpečných přístavech zintenzivní.
V roce 2020 se cena ropy WTI snížila již o 67 % a ropa Brent klesla o 73 %. Státy produkující ropu, jejichž měna koreluje s cenou ropy, se budou pravděpodobně snažit být menší mírou závislé na vývoji ropy, diverzifikovat své devizové rezervy a získávat fyzické zlato stejně jako lidé v těchto zemích.
Z dlouhodobějšího hlediska se zlatu za posledních 15 měsíců výrazně dařilo. Od ledna 2019 zaznamenalo přibližně 12% růst ceny, než naznačuje graf 1. Zajímavější je však graf 2, který ukazuje výkonnost jednotlivých amerických finančních instrumentů. V meziročním časovém horizontu dokázali překonat výkonnost zlata pouze 30-leté americké státní dluhopisy, které dosáhly 16,9% růst a S & P index technologického sektoru.
Dalším faktorem, který je třeba u komodit zohlednit, je volatilita. I když se volatilita zlata v současnosti zvýšila s turbulencemi na trhu, ve velké míře zaostávala za ostatními třídami aktiv, jako například akcie nebo ropa. Volatilita zlata v posledních dvou měsících víceméně korelovala jmény známými jako bezpečné měny: japonský jen nebo švýcarský frank. Pokud by tento trend v budoucnosti pokračoval, není na trhu bezpečnější komodity jako zlato.
Analytik Bank of America, Kyle Bass, porovnává současnost na trhu se zlatem s dubnem 2011. Těsně po snížení ratingu USA cena zlata explodovala na rekordní úroveň 1 900 dolarů. Podle jeho vyjádření je hlavním důvodem jeho dlouhodobého býčího pohledu na zlato to, že Fed nemůže tisknout zlato, na rozdíl od všech ostatních aktiv. Jeho teorie je podložena výrazným růstem státního dluhu většiny států a výhled poklesu HDP v 2Q20 meziročně o 30 %, což je nejstrmější kolaps v moderní historii.
Také hraniční užitečnost zlata se dlouhodobě nesnižuje. To znamená, že i přesto, že téměř všechno vytěžené zlato je stále v lidských rukou, trh i nadále absorbuje vytěžené unce zlata. Tento návrh je kontroverzní, protože teorie říká, že mezní užitečnost se s rostoucím množstvím snižuje. Z toho vyplývá, že i přes zvětšujícímu se objemu vytěženého zlata, poptávka po zlatě z dlouhodobějšího hlediska neklesá. Přestože se zlato využívá v jednotlivých průmyslech, tak poměr je výrazně menší k vytěženému zlatu.
Když centrální banky zvyšují své úvahy, aby brzdily propady hospodářství, bylo by možné efektivně socializovat množství rizik, čímž by se zvýšila atraktivita zlata. Na základě toho se cílová cena zlata podle Bank of America v 18měsíčním horizontu zvýšila z 2000 dolarů na 3000 dolarů za unci.
Současná pozitivní korelace akcií a zlata je možným znakem toho, že akciové trhy nemuseli dosáhnout ještě své zcela dna a trh se zlatem má ještě velký prostor pro růst. Spouštěčem by mohla být přetrvávající pandemie a s ní spojené možné prodloužení blokovacích omezení během několika příštích týdnů.