Stále pozorujeme rozevírající se nůžky mezi zlatem a stříbrem, kdy se poměr neustále zvyšuje a k nákupu jedné unce zlata potřebujeme stále více uncí stříbra. Není to tak dávno, kdy byl ještě poměr 1:80, v září 2018 jsme již zaznamenali posun až 1:85, nyní v červnu 2019 atakuje úroveň 90. Je všeobecně známo, že stříbro patří mezi nejvíce podhodnocené komodity vůbec a jeho potenciál je obrovský. Hlavní tahounem je průmyslová poptávka, kdy průmysl spotřebovává cca 85 %, recyklace je jen kolem 15 %. Stoupá obliba investování do stříbra a to ve velké míře, velmi je to vidět ve východních zemích, kdy např. tradiční Indie a její láska ke žlutému kovu, přechází také ke stříbru. Lidé jej pokládají za další možnost a místo, jak uchovat své bohatství.
Obrovským světovým tahounem na poli stříbra je další globální hráč Čína. Roste poptávka ve fotovoltaickém sektoru, elektronickém atd. Je pravděpodobné, že stříbro dříve nebo později poroste k závratným výšinám, prostor k růstu zde je obrovský. Nicméně, asi si na to ještě budeme muset nějakou chvíli počkat, avšak faktorů, které nahrávají růstu, vytvářejí danou ornou půjdu je nespočet, je jen otázkou času, kdy se vše zlomí.
Pokud se podíváme na historické poměry mezi zlatem a stříbrem, zjistíme úplně jiné hodnoty. Poměr zlata a stříbra v zemské kůře se udává cca 1:17, historicky byl poměr zlata a stříbra 1:15, tedy kopíroval téměř reálný poměr. Rovněž obchodovatelného zlata a stříbra je v poměru kolem 10:1, tedy převažuje strana zlata. Průměrně se poměr udržoval 1:50-60. Dnes jsme na úrovni kolem 1:90, tedy na jedné z nejvyšší v historii.
Podívejme se na následující graf, kde uvidíme vývoj poměru zlata a stříbra od roku 1915 do současnosti. Vidíme, že dnešní hodnota je jedna z nejvyšších za více než 100 let. Vyššího poměru bylo dosaženo v roce 1940 a 1941, kdy poměr dosahoval cca 1:97, další takový nárůst byl v roce 1990 a 1991. Naopak nejmenší poměr byl v roce 1980, kde se pohyboval na úrovni cca 1:19. V grafu jsou vidět také šedé plochy, které značí určité krizové období. Rovněž vidíme, že např. v roce 2011, kdy probíhal určitý vrchol krize padl poměr až téměř k úrovni 1:30.
V dnešní době to vypadá, že je jen otázkou času, kdy opět dojde ke zlomu a dorazí určitá korekce a útlum, který povede k nakopnutí ceny stříbra, které je extrémně podhodnocené. Při této situaci je vhodné si opět položit otázku. Je cena stříbra úmyslně stlačována na takto nízkou úroveň nebo je to reálný vývoj?
Podle historie se poměr ceny zlata a stříbra za posledních 25 let dotkl několikrát úrovně 80, tedy zlato/stříbro 1:80. Nicméně na této úrovni se dlouho neudržel. Podívejme se na následující graf. Na vývoj poměru zlata a stříbra od roku 1995 do dnešních dní. Podle zdrojů LBMA a WGC. Z grafu můžeme rovněž vidět, jak stříbro nabíralo na síle a převyšovalo při poklesu zlato. Vidíme ve dvou případech trojnásobné převýšení.