Spolu s tím, jak v posledním půlroce vzrostla poptávka po fyzickém zlatě, roste také poptávka po investičním stříbře. To je přitom pro investory výrazně dostupnější a zároveň nabízí také potenciál zajímavého budoucího zhodnocení. Jaké argumenty hovoří pro jeho nákup a na jaká úskalí by si naopak měli lidé dát pozor?
První věc, kterou musí investoři vzít v úvahu, je volatilita stříbra. Jeho cena kolísá mnohem více než cena zlata. Aktuálně se prodává za cenu okolo 20 dolarů za unci, což je na jednu straně více, než za kolik se prodávalo mezi lety 2015 a 2020, kdy se na čas propadlo dokonce pod 15 dolarů za unci. Na druhou stranu je to téměř o 6 dolarů méně než v březnu letošního roku, o 10 dolarů méně než v únoru 2021 a skoro o 30 dolarů méně, než za kolik se prodávalo na jaře roku 2011. Oproti tomu zlato se od roku 2010 pohybuje pouze v rozmezí od 1 300 do 2 100 dolarů za unci.
Zásoby stříbra se tenčí
Stříbro je především průmyslovým kovem, který se využívá v celé řadě průmyslových oborů. Spolu s rostoucí průmyslovou poptávkou roste také objem těžby stříbra. Jeho světové zásoby se však tenčí a v největších stříbrných dolech jeho produkce dokonce klesá. Až 85 procent veškerého stříbra pochází hlavně z nalezišť v Mexiku, Peru a Bolívii. Tato naleziště očekávají sice v budoucím roce mírný růst, nicméně těžba v Kazachstánu, Rusku a Austrálii klesá rapidním tempem, což pravděpodobně zvýší ceny a zlepší tak výhled cen stříbra. Spolu s ubývajícími nalezišti rostou také náklady na těžbu. Zpráva z organizace The Silver Institute uvádí, že vrchol důlních dodávek stříbra nastal již v roce 2015 a v dalších obdobích se bude jeho produkce snižovat.
Poptávka převyšuje množství zrecyklovaného stříbra
Dodávky recyklovaného stříbra se využívají k doplnění celosvětového trhu. Vzniká zde ale velký rozdíl mezi množstvím poptávky a množstvím zrecyklovaného stříbra – z dostupného množství se totiž recykluje pouze zhruba 10-15 %, které se v průmyslu používá. I přesto, že se podle organizace The Silver Institut množství vráceného stříbra do oběhu navyšuje, kvůli průmyslovému využití stříbro nenávratně ubývá. Každý mobilní telefon, pračka, lednička, automobil a další průmyslové výrobky obsahují množství stříbra v řádu gramů, následně však končí na skládkách a ve stopovém množství v roztavených slitinách, protože se ho prostě nevyplatí recyklovat. Dalo by se očekávat, že s tím, jak se snižují jeho zásoby, bude číslo zrecyklovaného stříbra růst. Zatím ale není jasné, jak se to bude propisovat na jeho ceně.
Poměr mezi cenou zlata a stříbra se několikanásobně zvýšil
V posledních dekádách se výrazně zvětšil rozdíl mezi cenou zlata a cenou stříbra. Podle různých odhadů je poměr zlata a stříbra v zemské kůře zhruba 1:15. Tedy na jednu tunu zlata připadá 15 tun stříbra. Tomu odpovídala i cena těchto kovů. Historicky bylo zlato přibližně 15x dražší než stříbro, což odráželo i rozdíl v jejich vzácnosti. V dnešní době je ale zlato přibližně 60x dražší než stříbro. Pokud by se ceny stříbra vrátily na historické "spravedlivé" hodnoty, stála by dnes unce stříbra 3 200 Kč. Stříbro by totiž mělo být na základě poměru zlato ku stříbru v zemské kůře 4x dražší.
Cena stříbra výrazně reaguje na ekonomické cykly
Investice do stříbra mají ale také svá rizika, která by investoři měli mít na paměti. Vzhledem k tomu, že se využívá v průmyslu, je jeho cena výrazně více než cena zlata provázaná s jednotlivými fázemi ekonomického cyklu. Ovšem je vhodné stříbro nakupovat spíše během recese nebo během světové konjunktury? Neexistuje na to jednoznačná odpověď, během recese stříbro může zlevňovat, a naopak během konjunktury jeho cena může růst – stříbro se více spotřebovává a tím pádem vzrůstá poptávka. Nejlepším řešením bude chovat se podle staré poučky a doplňovat zásoby průběžně.
Fyzické stříbro je zatíženo DPH
Další důležitou oblastí, na kterou by si investoři měli dát pozor, je také fakt, že nákup fyzického stříbra je na rozdíl od zlata zatížený 21 % daní z přidané hodnoty. To přirozeně snižuje potenciální zisky z jeho budoucího prodeje. Vzhledem k potenciálu vysokého zhodnocení to investory nemusí příliš trápit, ale je třeba s tím počítat.
Koupit či nekoupit?
Investiční stříbro je rozhodně zajímavou možností a v diverzifikovaném portfoliu může mít své místo. Na rozdíl od zlata jde o spekulativnější investici s možností výrazného zhodnocení i ztráty. Možnosti rychlého výdělku limituje také fakt, že pokud se investor rozhodne pro nákup stříbrného slitku, nezaplatí jenom cenu kovu, ale také daň z přidané hodnoty. Pokud se však na jeho cenu budeme dívat v dlouhodobém horizontu, tak jeho cena by se měla kvůli tenčícím se zásobám a nízké míře recyklace zvyšovat. Pokud už se investor pro investování do stříbra rozhodne, měl by si dát podobně jako u zlata pozor na to, co a od koho kupuje. Určitě je vhodné hlídat ryzost kovu na úrovni 999, punc výrobce a evidenční číslo.