Objem produkce zlata v Rusku v roce 2019 byl rekordní a přesáhl 360 tun, podle výsledků letošního roku se očekává nový rekord, prohlásil v rozhovoru pro Sputnik vedoucí globální správy operací na trzích zboží a surovin VTB Kapital Atanas Džumalijev.
„Rusko v roce 2019 předstihlo Austrálii v objemu produkce zlata, která již přesahuje 360 tun, podle našich očekávání bude v roce 2020 ještě větší,“ řekl.
Podle odhadů Svazu majitelů zlatých dolů se loni produkce zlata v Rusku ve srovnání s předchozím rokem zvýšila o 12 % – na 368 tun. A vývoz z RF tohoto drahého kovu v prutech se zvýšil v minulém roce podle údajů Ruské státní puncovní komory osminásobně – na více než 116 tun oproti 13,9 tuny v roce 2018.
Přitom VTB Kapital, který je největším hráčem na ruském trhu zlata – připadá na něj asi 30 % operací – plánuje své pozice zachovat.
„Jsme i nadále na ruském trhu lídry. V posledních letech se trh značně rozšířil v souvislosti s růstem objemů výroby. A my jako banka jsme se toho také účastnili cestou úvěrování nových projektů klíčových výrobců zlata v Rusku,“ řekl Džumalijev.
„Očekáváme objemy (nákupů zlata) srovnatelné s minulými lety a zachování celkového podílu na trhu kolem 30 %,“ dodal. Banka plánuje pokračovat i nadále v nákupu drahého kovu jak uvnitř země, tak i v zahraničí.
Situace s cenami ropy
V současné době nejsou předpoklady ke značným změnám cen ropy tím či oním směrem, soudí člen Mezinárodního svazu ekonomů Igor Didenko. V rozhovoru pro RT vyslovil předpoklad, že v nejbližší době bychom neměli očekávat značné výkyvy cen této suroviny.
„Avšak stabilita, která nastane na trzích po vyhlášení definitivních výsledků voleb prezidenta USA, cenám ropy spíše prospěje. Kromě toho je známo, že Bidenova administrativa počítá s normalizací vztahů s Čínou, které byly pokaženy obchodními válkami za Donalda Trumpa. A pokud jde o bilanci poptávky a nabídky: nabídka ropy je na trhu i nadále velká a poptávka je celkem stabilní. Proto bychom neměli očekávat žádné značné posuny,“ řekl odborník.