V poslední době mnohé státy aktivně zvyšují zlaté rezervy. Experti si myslí, že to není jen tak. Svět stoji na prahu globální ekonomické katastrofy a zlato je fakticky jediným opravdu spolehlivým finančním nástrojem.
Všechny podmínky byly splněny
Předpoklady toho, že již v blízké budoucnosti se světové ekonomice něco stane, nesporně existují: nekontrolovatelná peněžní emise, obchodní války, růst úrokových sazeb, snížení objemu maloobchodu… Plus geopolitické napětí, které je v některých regionech obrovské, o čemž svědčí nedávné raketové útoky na Sýrii.
Ekonomisté uvádějí: velké banky a vlády si uvědomují možnost rychlé apokalypsy a připravují se předem — šetří „reálné peníze" před krizí.
Hlavní problém je v tom, že tisknou příliš peněz, které nejsou zajištěné zlatem, to se sotva změní, uvádí Keith Newmeyer, předseda představenstva First Mining Gold.
„Vstupujeme-li do inflační nebo dezinflační doby, zlatu je jedno. Investice do něho se osvědčí v každém scénáři," zdůrazňuje.
Zlato náhle stoupne v ceně
Nepřetržitá práce tiskařského lisu stále více ohrožuje stabilitu světové ekonomiky a zvyšuje i ceny zlata. Nicméně se projeví nejen měnové faktory, ale i problémy s dodávkami.
Podle předpovědi Goldman Sachs se v nejbližších letech objemy světové těžby zlata budou zmenšovat. A podle výpočtů Goldcorp, jedné z největších společnosti těžící zlato, do roku 2022 výroba klesne na úroveň začátku 21. století. Geologická služba USA předpokládá, že při zachování tempa těžby na dnešní úrovní se zlaté rezervy v nitru země vyčerpají již v roce 2034.
Kdo má kolik zlata
Pruty zlata
Dnes asi 30 % všech rezerv rozvinuté země uchovají právě ve zlatě.
Nejvíce vzácného kovu má USA — 8 tisíc tun, Německo má 3 tisíce tun, Itálie a Francie mají po 2,5 tisíce tun.
Rusko se dostalo na páté místo a poprvé předstihlo Čínu, Centrální banka RF má 1860 tun zlata v tržní hodnotě asi 80 miliard dolarů.
Jak zlato pomůže
Z pohledu rozvoje finančního systému zlato alternativu nemá. Jeho nákup je obrana před měnovými riziky a pojistka před sankcemi a určitě je to i možnost výdělku. Jak poznamenal regulátor, důsledkem růstu ruských mezinárodních rezerv se stal pozitivní vliv přecenění operací na účtech Ministerstva financí Ruska a zpeněžení zlata.
Každá měna, ať jsou to dolary nebo eura, je těžce zatížena dluhy, které mohou v budoucnu skončit odepsáním. V případě krachu dolarového systému si zlato jednoznačné zachová svou hodnotu.
„Jsem si jistý, že globální restartování nastane tehdy, kdy se světové vlády budou potřebovat zbavit svých dluhů a všechno připojí k ceně zlata. Přesně proto státy jako Rusko nebo Čína hromadí zlato, vědí, k čemu může dojít za několik let," podotýká Newmeyer.
Světové centrální banky si berou zlato z USA
Aktivně kupuje zlato na světovém trhu i Turecko. Podle Světové zlaté rady minulý rok turecká centrální banka nabyla 187 tun vzácného kovu a stala se druhým největším zákazníkem po Rusku.
Stejně jako i další státy Turecko nedrželo všechno svoje zlato u sebe, část zlatých prutů o hmotnosti 28,7 tun dalo do úschovy Federálnímu rezervnímu systému.
Teď Ankara všechno vyvezla, částečně zlato rozmístila ve skladech na území státu, částečně ho svěřila Bance pro mezinárodní vypořádání ve Švýcarsku a Bance Anglie.
Zlato z USA vyvezla i německá Bundesbanka.
Analytici konstatují, že odtok zlata z FED, který začal v roce 2014, pokračuje skoro bez přestávky. Příčiny jsou očividné: růst sazeb Federálního rezervního systému, tlak na euro a jiné měny, který činí USA, zesílení geopolitických rizik. Svět se snaží zmenšit svou závislost na dolaru.
„Zlato je trh s ročním obratem více než 8 trilionů dolarů. To je aktivum, které je vždycky možné rychle a likvidně prodat. A je to aktivum, které kontrolujete. Když vaše pruty leží na ulici Pravdy (pozn. Centrální sklad Centrální banky RF), žádná Amerika vám nic nenařídí," shrnuje Alexej Vjazovskij, viceprezident Zlaté mincovny.
Zdroj