Z 620 milionů uncí stříbra z roku 2006 se celosvětová výroba stříbrného kovu zvýšila na 900 milionů uncí v roce 2015. Relativní nedostatek spojený s poklesem produkce nastal v roce 2016, To však nezpůsobilo, že cena výrazně vzrostla. Jeden z důvodů je chronické podhodnocení. Jedná se ale o situaci, která by brzy podle analýzy xPartners mohla procházet hlubokými změnami.
V průběhu staletí bylo vytěženo 4,5 miliardy uncí zlata a 10krát více stříbra. Zatímco zásoby zlata stále existují ve výši 95 % v různých formách (například mince nebo šperky), situace je opačná pro stříbro, které bylo z 95 % zničeno průmyslem. V důsledku tohoto zničení je nedostatek stříbrného kovu zvýrazněn zvýšenou poptávkou ze sektoru špičkových technologií. Například zásoby zlata představují přibližně 160 000 tun, zatímco zásoby stříbra představují pouze přibližně 40 000 tun.
Jelikož stříbro se stalo "méně viditelné" než zlato, někteří investoři se od něho odvrátili. Trh byl výrazně ochuzen, a tak se cena stříbra ukázala být více volatilní než cena zlata.
Velká manipulace bank
Jak pravděpodobně víte, cena zlata je historicky manipulovaná centrálními bankami a ostatními emitenty papírových a virtuálních cenných papírů. Tyto obecně nelegální manévry se však zdají být minimální v porovnání s těmi, které převládají na trhu stříbra. V roce 2014 byly obviněny tři banky, konkrétně Deutsche Bank, HSBC a Bank of Nova Scotia, z manipulace ceny stříbra. Na banky byly podány žaloby a byly jim uloženy pokuty ve výši několika milionů amerických dolarů za nezákonné obohacovaní se a zneužívání svého postavení. Deutsche Bank se k těmto praktikám přiznala, což potvrdilo, že banky opravdu trhy ovlivňují.
Banky spekulativně zadávají short pozice na futures kontrakty, a tak se snaží cenu stříbra držet dole. Velké objemy prodejů futures na stříbro automaticky snižují jeho cenu na trhu. Jelikož cena stříbrného kovu závisí na derivátech obchodovaných na komoditních burzách, obchoduje se tudíž s mnohem větším objemem, než ve skutečnosti existuje ve fyzické podobě.
V současnosti jsou případy manipulace opět řešené americkými soudy, avšak jsou málo medializovány. Fyzický trh stříbra by se měl postupně zbavit manipulace ze strany bank a opět by měl odrážet jeho skutečnou hodnotu. Od poloviny prosince 2017 cena stříbra stoupla za více než měsíc o skoro 2 dolary za unci, momentálně je na trhu přítomna slabá korekce. Při současné cenové hladině vypadá být rok 2018 vhodný na nákup stříbrného kovu.
Zdroj