Venezuela, kdysi jedna z nejvíce prosperujících zemí Jižní Ameriky se nyní potýká s katastrofálními problémy a sotva se drží na nohou. Tato země, s největšími zásobami ropy na světě se zmítá v chaosu, bídě, lidé nemají jídlo, léky a ve velkém tuto zemi opouštějí. HDP se neustále propadá ve dvouciferných hodnotách. Podle odhadů uteklo do okolních zemí a to především Kolumbie, Brazílie, Peru, Ekvádoru atd. již cca 2,5 milionů lidí a situace se nemění.
Zemi zmítá hyperinflace, která podle MMF dosáhne na konci letošního roku až k 1 mil. procent. Vláda socialistického prezidenta Nicoláse Madura uvrhla zemi svou politikou do totálního rozkladu. Nyní se pokouší svými ekonomickými reformami zastavit hospodářský propad. V prvé řadě dojde k vydání nových bankovek, kde dojde ke "škrtnutí" 5 nul, následně se mají reformy zaměřit na růst minimální mzdy, úpravy cen benzínu atd. Nicméně podle mnohých povedou tato opatření ještě k většímu propadu již tak zbídačené země.
Tento ekonomický vývoj se promítá do všech oblastí a mimo dění nezůstává rovněž vývoj ceny zlata v této zemi. Cena zlata se od ledna 2018 do srpna 2018 zvýšila o 3 100 000 %. Tato extrémní hyperinflace žene ceny neustále vzhůru a každou chvíli dochází ke zdvojnásobení cen. Jak již bylo řečeno, hyperinflace by se měla podle MMF přiblížit na konci roku k 1 000 000 %. Země je na stejné vlně, na které bylo Německo ve třicátých letech 20. století nebo není to tak dávno Zimbabwe.
Podívejme se na následující graf, kde uvidíme vývoj ceny zlata ve venezuelských bolívarech. Podle agentury Bloomberg se zvýšila cena zlata od počátku roku o 3 100 000 % a neustále stoupá. V tuto chvíli dosahuje úrovně kolem 211 mil. bolívarů za jednu trojskou unci.
Z prosperující ekonomiky je nyní země, která bojuje o přežití, zmítána korupcí a špatným hospodařením. Uprostřed tohoto dění se naskýtá jediná záchrana, která může pomoci splácet dluhy a pokusit se zvrátit tento stav. Ano je to žlutý kov. Ještě před dvěma roky se Venezuela držela na 16. místě v držbě zlata na světě, dnes ji patří již 26. místo a stále se propadá. Od roku 2010 rozprodala více než polovinu svých zlatých rezerv. Venezuela se tak stala za poslední dva roky největším světovým prodejcem zlata.
Velká změna přišla také v oblasti těžby ropy. Venezuela jakožto země s největšími zásobami ropy zažívá propad i v této oblasti. Do roku 2019 může klesnout produkce ropy pod 1 000 000 barelů denně, pro srovnání v roce 2011 činila produkce více něž 3 000 000 barelů denně.
Podívejme se na následující graf, kde vidíme vývoj ceny ropy za barel v USD a měsíční vývoj zlatých rezerv. Je patrné, že v době, kdy došlo k poklesu ceny ropy docházelo k největším rozprodejům zlatých rezerv, které činily desítky procent. V lednu 2018 činily zlaté rezervy ještě cca 187 tun, v červnu 2018 již jen cca 150 tun a neustále klesají. Je otázkou, zda toto množství, které zbývá v rezervách ještě může odvrátit tuto katastrofu a pomoci této zemi opět postavit se na nohy.
Zdroj