Ceny zlata jdou i nadále nahoru. Od srpna loňského roku zdražila trojská unce o více než 10 %, na 1 328 dolarů. Za tuto dobu zvýšila Banka Ruska zásoby zlata na rekordní úroveň a stala se největším kupcem drahého kovu mezi světovými centrálními bankami. Kolik vynesly zlaté cihly a co bude s cenami dál, si můžete přečíst v příspěvku.
Proč zlato zdražuje?
Ceny zlata tradičně rostou v obdobích globální nestability a oslabení dolaru. Investoři hájí svá aktiva před znehodnocením americké měny a vkládají peníze do drahého kovu. Světová ekonomika se otřásá, což je nutí k výměně americké měny za zlato. Dodatečným faktorem tlaku na dolar v posledních dnech jsou jednání mezi USA a Čínou o ukončení obchodní války. Dohoda mezi Washingtonem a Pekingem může zvýšit poptávku po měnách rozvojových států, což způsobí oslabení globálního zájmu o americký dolar.
„Naděje na dohodu mezi USA a Čínou a snížení kursu dolaru poskytují podporu zlatu," řekl v rozhovoru pro Reuters surovinový stratég ABN Amro Georgette Beulé. Cenu zlata ovlivňuje rovněž změna politiky americké Federální rezervy. Většina účastníků trhu čeká, že Federální rezerva udělá přestávku v cyklu zpřísnění peněžní úvěrové politiky a nezvýší sazby ani v březnu, ani v červnu. To také oslabuje pozice dolaru ve prospěch zlata.
Ke zvýšené poptávce po únikových aktivech přispívají také vyhlídky na zpomalení temp růstu světové ekonomiky. O tom, že růst globálního HDP bude v letech 2019-2020 nižší, než se předpovídalo, informoval Mezinárodní měnový fond a přední investiční instituce.
Kupují všichni
Světové centrální banky koupily loni rekordní množství zlata za téměř půlstoletí, za 27 miliard dolarů. Nejvíc koupila Centrální banka Ruska, 274,3 tun, včetně za dolary z prodeje státních dluhopisů USA.
Podle výpočtů Světové rady pro zlato (WGC) stouplo za rok množství zlata v centrálních bankách o 651 tun. Je to nejvyšší ukazatel od roku 1971, ve kterém se USA vzdaly zlatého standardu. Téměř polovinu z toho koupila Centrální banka Ruska. Rusko i nadále kupuje zlato v rámci dedolarizace rezerv, konstatovala WGC. Loňský ukazatel 274,3 tun je nejvyšší za celé dějiny ročních ukazatelů všech světových centrálních bank. Rusko obsadilo páté místo podle výše rezerv a předstihlo Čínu, Indii a Japonsko.
Ještě víc
Dnes vlastní Centrální banka RF 2 112 tun zlata, což je absolutní rekord pro dnešní Rusko. Za rok se zásoby zlata zvýšily o téměř 15 %, podíl zlata v mezinárodních rezervách dosáhl 18,5 %.
Analytici říkají, že se univerzální peněžní ekvivalent stává dnes atraktivnější než aktiva s úrokovými zisky, zejména státní dluhopisy USA. Není divu, že si ruská CB dělá zásoby zlata, současně snižuje investice do amerických papírů, jejichž výprodej začal již v dubnu.
CB RF má dnes americké dluhopisy za pouhých 12,8 miliardy dolarů. Pro porovnání uvedeme, že ještě v roce 2010 činily investice do státního dluhu USA přibližně 180 miliard.
Velice působivý je růst ceny zlatých zásob RF v přepočtu na dolary. Činila-li tato cena v roce 2009 něco přes 20 miliard, pak dnes Rusko má monetárního zlata za téměř 90 miliard dolarů. Příčiny jsou jasné: rekordně vysoký podíl zlata v mezinárodních rezervách a růst cen. Za poslední půlrok si na tom CB RF vydělala přibližně deset miliard dolarů.
Centrální banka Ruska si ostatně nedělá tyto zásoby kvůli zisku. Hlavní je jejich stabilita, diverzifikace úspor a pojištění před sankcemi. Zlato je aktivum, jež nepodléhá sankčním rizikům.
Zlato je všechno vlastní
Prakticky všechno zlato těžené v Rusku kupuje Centrální banka. Rusko kupuje monetární zlato výhradně na domácím trhu, poněvadž je to mocná podpora odvětví, které vyrábí na 300 tun zlata ročně. Loni koupila CB 274 tun z 314 vyrobených v Rusku, což je téměř 90 %. Nákup na domácím trhu je dalším faktorem podpory cen zlata.
Rusko prakticky nedodává zlato na světový trh. Ministerstvo financí spočítalo, že se export zlata snížil ve srovnání s rokem 2017 3,3krát, z 56,6 na 17,05 tun.
Ceny budou stoupat
Analytici jsou přesvědčeni, že růst cen zlata bude pokračovat. Největší investiční banky varují, že nepřetržitá peněžní emise stále víc ohrožuje stabilitu světové ekonomiky, a proto se zvýší ceny reálných aktiv.
Současně se podle prognózy Goldman Sachs sníží světová těžba zlata. Také společnost na těžbu zlata Goldcorp spočítala, že produkce zlata klesne na úroveň ze začátku 21. století. Podle odhadu Geologické služby USA budou zásoby zlata v zemských útrobách vyčerpány při nynějších tempech těžby již v roce 2034.
Bude-li zachováno tempo nákupu zlata (CB RF dnes vyměňuje dolary za zlaté cihly s maximální rychlostí za posledních 12 let) obnoví zlaté zásoby Ruska za čtyři roky rekord ze sovětských časů.