V lednu zvýšila ruská centrální banka (CBR) své zlaté rezervy o téměř 20 tun a dosáhla tak svého historického rekordu 1 857 tun, čímž předběhla i Čínu. Ale proč Rusko potřebuje tolik zlata a jak to pomáhá vládě vyrovnat se s měnovými riziky?
Světové standardy
Ruské rezervy činí 454 miliard dolarů, postupně se blíží cílové úrovni 500 miliard dolarů stanovené CBR. Zatímco USA tvrdí, že je největším držitelem zlata, s 8 134 tunami, Německo je na druhém místě s více než 3 tisíci tunami, Italie a Francie drží 2500 tun.
Asi 30 procent mezinárodních rezerv rozvinutých zemí je uloženo ve zlatě. Hromadění zlata dovoluje chránit se před měnovými riziky, sankcemi a to také dává šanci vydělat nějaké peníze.
Pokles závislostí
„Za prvé, zlato diverzifikuje rizika. Samozřejmě, je méně likvidní než americké nebo německé dluhopisy; cena tohoto aktiva se může zvýšit i snížit. Ale v případě kolapsu dolaru si zlato rozhodně zachová hodnotu," vysvětluje Alexander Razuvajev, vedoucí analytického oddělení společnosti Alpari.
Pojistný mechanismus
Ve dvacátých letech 20. století mohl SSSR obchodovat s jinými zeměmi jenom platbou zlatem. Někteří se mohou zajímat, zda lze takový vývoj nyní očekávat; odborníci tvrdí, že pokud bude Rusko odtrženo od Společnosti pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci (SWIFT), bude to znamenat posun k platbám zlatem.
Írán předvedl, že zlato je velkým pojištěním proti sankcím. Když byla na Teherán uvalena přísná omezení, země prodávala ropu a transakce byly prováděny i ve zlatě.
„V tomto případě je zlato skvělou alternativou. Jedná se o trh s ročním oběhem přes 8 bilionů dolarů a můžete ho kdykoli prodávat, když tato aktiva ovládáte…" uvedl finanční analytik Alexej Vjazovský.
Nadměrné vydání
Mnoho analytiků zdůraznilo, že od roku 2008 mají velké centrální banky v různých zemích — od Spojených států až po Čínu — nadměrně množství vydaných bankovek, což vyvolalo obavy ohledně „kvality" peněz.
„Současné šílenství ohledně kryptoměn je důsledkem těchto obav. Běžní lidé nakupují zlaté a digitální měny, zatímco racionální centrální banky jak v Rusku, tak v Číně akumulují rezervy," zdůraznil Konstantin Korišenko, vedoucí katedry burzovních trhů a finančního inženýrství na Ruské prezidentské akademii národního hospodářství a veřejné správy.
Zlato se zdražuje
Důvodem zlaté horečky je zvýšení ceny. Od ledna 2017 se hodnota tohoto drahého kovu v ruských rezervách zvýšila na 76,6 miliardy dolarů z 60,2 miliardy dolarů, což představuje nárůst o 27 procent.
Zdroj