Zlato po vcelku dlouhé době probudilo a předvedlo velmi solidní kurzový postup, díky kterému se cena zlata zase přiblížila k maximům a zároveň došlo k nejagresivnějšímu posílení za poslední roky. Trhu se zlatem bez debat pomohlo rostoucí napětí na Blízkém východě a následná hrozba ještě větší eskalace tamního konfliktu. Zlato zkrátka potvrzuje, že jakmile jsou obavy z budoucnosti, motivace zajistit se k tomu úměrně stoupá.
Zlato ovšem neposiluje jenom kvůli Blízkému východu. Mělo k tomu technické a makroekonomické předpoklady. Obavy z ekonomické recese každým měsícem stoupají, inflace je pořád vyšší než je zdrávo. Jak moc může cena zlata v za těchto předpokladů posílit? Jsou 3 000 USD za unci reálné?
Míří cena zlata do pokračujícího býčího cyklu?
Jak jsem zmínil v úvodu, zlato se může těšit z mnoha „příznivých“ okolností, které zvyšují pravděpodobnost motivace se zajistit proti nepříznivému ekonomickému vývoji. Asi největší motivací je i panika na akciovém trhu. Jako tomu bylo po roce 2008, kdy zlato vrcholilo svůj druhý býčí cyklus, který skončil v roce 2011. Což je právě doba, kdy obavy opadly a akciový trh definitivně našel své dno.
Jaké jsou tedy ty okolnosti, které zvyšují pravděpodobnost pokračujícího býčího cyklu?
- Obavy z ekonomické recese
- Hluboké rozpočtové deficity (velké zadlužování)
- Centrální banky akumulují zlato
- Poměr zlata vůči S&P 500 je na historických minimech
- Deglobalizace
- Vysoká inflace
Další argumenty můžete nalézt v přiloženém grafu, dle kterého od roku 2015 probíhá na zlatě třetí býčí cyklus. Na základě historické zkušenosti bychom měli být zhruba v polovině. Graf dost evokuje, že by se ceny zlata mohly vyšplhat až k 10 000 USD za unci, ale to je třeba brát s rezervou. Jde hlavně o to znázornění cyklu.
Cena zlata posílila nejagresivněji za poslední roky
Zlato využilo těchnického levelu, který se nacházel na 1 830 USD za unci, kde došlo ke zpomalení poklesu kurzu s následným odrazem. Prvně byl odraz střídmý, ale jakmile se zhoršila situace na Blízkém východě, cena zlata ihned reagovala býčím gapem. Poté růst pokračoval až nad S/R level 1 890 USD za unci a poté, jakmile situace na blízkém východě začala eskalovat, cena zlata za jediný den posílila o více jak 3 %. Takový cenový růst nepamatuje od roku 2019 a 2020. Podle mě byl trh na pohyb nahoru připravený a jen čekal na impuls. Tím pádem beru současný vývoj na zlatě kladně.
Cena zlata na denním grafu
Kurz zlata se během včerejška vyšplhal nad S/R level 1 950 USD za unci, čímž se trh dostal na úrovně, kde nebyl od počátku září. Z technického hlediska se proto cena zase přiblížila ke kurzovým maximům, které se nachází kolem 2 080 USD za unci. Jak vyplývá z týdenního grafu, na zmíněné úrovní máme tři vrcholy dlouhých knotů. Tudíž lze uvedený level považovat za jakousi hranici, která nás dělí od býčího trhu.
Cena zlata na týdenním grafu
Z obou grafů zároveň vyplývá, že prostoru pro potenciální růst je dostatek. Vycházím hlavně z indikátoru RSI, jehož hodnoty nejsou na vysokých úrovních. Přestože růst za poslední dva týdny nebyl rozhodně malý. Tím pádem je nemalá šance, že v následujících týdnech budeme sledovat čtvrté otestování úrovní kolem 2 080 USD za unci.
Závěrem: Čím větší napětí a zhoršující se očekávání, tím lépe pro zlato
Vždy byl největším pohonem pro cenový růst zlata všeobecná nejistota ohledně budoucnosti. Čím horší tedy očekávání, tím větší poptávka ze strany investorů. O zlato dlouhodobě nebyl příliš valný zájem, protože inflace se držela nízko, úrokové sazby byly taktéž nízké, díky čemuž byly peníze levné a proudily hlavně do akciového trhu. Kdežto zlato stálo víceméně stranou.
To se ovšem s nadcházejícími roky může zcela změnit a proto si myslím, že z investičního hlediska je zlato čím dál více zajímavé. Nikdo ovšem nevidíme do budoucnosti a s každou investicí jsou spojená určitá rizika. Snažíme se akorát předvídat na základě toho, co nyní víme. Pracujeme i s psychologií a my víme, že v posledních několika letech si společnost prošla hned několika nepříjemnými událostmi. Což právě umocňuje onu snahu své bohatství uchránit.