Rekordním nákupem přes 2,5 tuny zlata se v červnu mohla pochlubit Česká národní banka (ČNB), pokud by chtěla o své zlaté strategii hovořit. Tu však obestírá mlčením a pouze suchá statistická data prozrazují, jak potěšitelně se zlatý poklad republiky po 25 letech opět zvětšuje. Nyní váží 19,56 tuny.
Tolik zlata naše centrální banka neměla od roku 1998, kdy dokončila výprodej 56 tun zlata ze svých rezerv a pouze 14 tun si ponechala. Tato rezerva dál klesala až na rekordní minimum v květnu 2020, kdy držela jen 7,82 tuny zlata. Averze vůči zlatu je u centrálních bank ojedinělá, ale ne šokující. Žádné zlato neschraňuje například Chorvatsko nebo Kanada.
ČNB se rozhodla držet jen minimální rezervu kvůli vydávání zlatých mincí a pro případný vstup do eurozóny, kdy by musela část zlatých rezerv převést do Evropské centrální banky, jako to nedávno učinilo i Chorvatsko, které zlato nevlastnilo a muselo si potřebné dvě tuny žlutého kovu mimořádně nakoupit.
Česká centrální banka se přes dvě desetiletí označovala za nezlatou banku moderního typu, jakoby zapomněla, jak jí prodej zlata v letech 1997 a 1998 pomohl navýšit devizové rezervy pro intervence na podporu české koruny. Slovensko, které po odtržení od Československa v roce 1993 získalo ze zlatého pokladu 31,7 tuny zlata, na své zásoby dodnes nesáhlo.
Až v červenci 2022 usazením Aleše Michla do křesla guvernéra ČNB se strategie začala měnit. Oficiálně o tom tuzemská centrální banka z obchodních důvodů nehovoří, ale k obratu došlo v březnu letošního roku nákupem 1,56 tuny zlata.
To samo o sobě ještě nic nesignalizovalo, protože oněch 50 tisíc troyských uncí se jevilo jen jako doplnění zásob, leč další dva nákupy po 57 tisících uncí (1,77 tuny) v dubnu a květnu už něco naznačovaly.
Hlavní ozdobou na této zlaté šňůře se stal s využitím poklesu ceny zlata červnový nákup 81 tisíc uncí, který málem zakulatil zlaté rezervy centrální banky na 20 tun.
Podobně se již dřív začala chovat i polská centrální banka, která v dubnu koupila 14,8 tuny zlata a v květnu ještě bezmála 20 tun, čímž už nashromáždila 267 tun zlata, které tvoří asi osm procent devizových rezerv země, jež jsou obdobně vysoké jako české. V ČNB ale zlato tvoří jen asi 0,8 procenta devizových rezerv.
Cílem naší centrální banky je podle několika mediálních vyjádření guvernéra Aleše Michla mít asi sto tun zlata v rezervách, což je zhruba tolik, kolik vlastní další člen Višegrádské čtyřky, Maďarsko, jež obrovským nákupem více než 60 tun zlata v září 2021 navýšilo rezervy zlata na 94,5 tuny.
Nejvíc zlata ve své historii vlastnilo Česko v roce 1982 po poválečném vypořádání pohledávek a závazků s Velkou Británií a Spojenými státy, kdy historicky nejvyšší stav zásob podle ČNB dosáhl 112,4 tuny zlata.